poniedziałek, 19 listopada 2018

Sport w zgodzie z naturą – poznaj 8 ekologicznych obiektów piłkarskich


Nie od dziś wiadomo, że piłka nożna jest sportem wzbudzającym największe emocje wśród kibiców. To także dyscyplina, który bardzo szybko rozwija się pod względem innowacji i technologii. Zobacz, jak do ochrony środowiska przyczyniają się wybudowane stadiony w Brazylii, Anglii, Niemczech czy Holandii.

Amsterdam ArenA (Amsterdam)

Stadion Ajaxu Amsterdam oraz reprezentacji Holandii zasilany jest 4200 panelami solarnymi umieszczonymi na dachu budynku. Obiekt powtórnie wykorzystuje deszczówkę i stawia na ekologiczne ogrzewanie. Kibice na każdym meczu siadają na siedzeniach w całości wykonanych z przetwarzalnej trzciny cukrowej. Oprócz tego Amsterdam ArenA jest:
  • chłodzony wodą ze pobliskiego jezior
  • otoczony znanymi na całym świecie holenderskimi turbinami wiatrowymi.

Aviva Stadium (Dublin)

Zieleń jest narodowym kolorem Irlandii – nawiązuje bowiem do licznych traw porastających tę wyspę, a także do koniczyny św. Patryka (patrona państwa). Aviva Stadium to kolejny zielony symbol tego miejsca. Na trybuny stadionu odsyłane jest paliwo kopalne przechodzące w odnawialną energię. Irlandczycy na Aviva Stadium ograniczyli także generowanie dwutlenku węgla.

Estadio Mineirão (Belo Horizonte)

W tym miejscu w 2014 roku został rozegrany jeden z najbardziej historycznych półfinałów Mistrzostw Świata w piłce nożnej – Brazylia na własnym stadionie przegrała z Niemcami 1:7. Estadio Mineirão jest pierwszym brazylijskim stadionem, którego zadaszenie zostało wykonane z paneli solarnych. Dzięki temu obiekt dostarcza energię zasilającą około tysiąc okolicznych domów. Cała inwestycja kosztowała prawie 16 milionów dolarów.

Morro da Mineira (Rio de Janeiro)

Zbudowane w 2014 roku boisko służy głównie mieszkańcom faweli. To biedne dzielnice Brazylii położone wokół centrów miast. Morro da Mineira jest obiektem odpowiadającym polskiemu orlikowi oraz zasilanym umiejętnościami graczy. Pod sztuczną murawą znajduje się kilkaset elementów przetwarzających energię w prąd dzięki poruszającym się po boisku piłkarzom. Im szybciej biegają i im lepsze są ich triki, tym mocniejszy i cieplejszy staje się blask reflektorów.

MetLife Stadium (Nowy Jork)

MetLife Stadium zbudowany w 2010 roku to jedyny w tym zestawieniu stadion futbolu amerykańskiego. Rozgrywane są na nim mecze takich gwiazd NFL, jak New York Jets czy New York Giants. Jakie ekologiczne rozwiązania wykorzystano przy budowie MetLife Stadium?
  • Stadion zbudowano z 40 tysięcy ton przetopionego złomu.
  • Wszystkie siedzenia wykonano z surowców wtórnych.
  • Na dachu zamontowano pierścień solarny wytwarzający taką ilość prądu, że zasila on kolorowe światełka LED znajdujące się na całej arenie.

Signal Iduna Park (Dortmund)

Signal Iduna Park to stadion niemieckiego klubu Borussia Dortmund, w którym w latach 2010-2014 grał Robert Lewandowski. Cały obiekt, a więc stadion, siedziba trenera oraz kompleks treningowy wyposażony jest w panele fotowoltaiczne. To nieograniczone źródło tzw. zielonej energii przekształcające światło słoneczne w energię elektryczną.

Princes Park (Dartford)

Zbudowany w 2006 roku Princes Park należy do piątoligowego klubu Dartford Football Club. Miejsce to pomieścić może ponad 4 tysiące widzów. Stadion zbudowano w myśl zasad ekologii. Princes Park pokryty jest dachem z żywych roślin filtrujących powietrze w bezpieczny i naturalny sposób. Inne przyjazne dla środowiska wybory wykorzystane w czasie budowy to m.in. panele solarne oraz system oczyszczania deszczówki.

The New Lawn Stadium (Gloucestershire)

The New Lawn Stadium należy do jednego z najbardziej ekologicznych klubów piłkarskich – Forest Green Rovers. Co nietypowego znajduje się w ich miejscu do grania?

  • Stadion w całości pokryty jest organiczną murawą.
  • Trawę koszą elektryczne kosiarki zasilane energią słoneczną.
  • Prąd pochodzi z paneli solarnych.
  • W czasie meczu kibice mogą zjeść zdrowe wegańskie dania.
  • Padająca woda deszczowa jest oczyszczana i ponownie wykorzystywana.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz