środa, 7 lutego 2018

Parki kieszonkowe – dlaczego są potrzebne we Wrocławiu?


parki kieszonkowe we wrocławiu

Projekt Grow Green to międzynarodowa inicjatywa, która obejmuje również Wrocław. Do jej głównych założeń należy inwestowanie w rozwiązania sprzyjające ochronie środowiska. Jednym z takich rozwiązań są parki kieszonkowe, które powstają na terenie Wrocławia.

Czym są parki kieszonkowe?

Parki kieszonkowe są to niewielkie zielone tereny umiejscowione między działkami budowlanymi. Ze względu na swoją niewielką powierzchnie zawierają one jedynie zieleń i ławki. Mogą również być wyposażone w niewielkie place zabaw i rzeźby. Jest to świetne rozwiązanie dla wielkich miast, które cierpią na niedobór terenów zielonych.

Parki kieszonkowe

Grow Green to projekt naukowo-badawczy, który ma na celu wprowadzić zieleń na danym obszarze, by monitorować później jej wpływ na poprawę odporności miasta na zmiany klimatu. Sam projekt niesie za sobą wiele korzyści dla mieszkańców:
·         ekonomiczne – tereny zielone wpływają na wzrost atrakcyjności danej okolicy, przez co wzrastają ceny gruntów i nieruchomości,
·         ekologiczne – zagospodarowanie terenu ograniczy hałas i będzie schronieniem dla wielu zwierząt, zagospodarowanie wód opadowych,
·         społeczne – parki kieszonkowe będą zacienionym miejscem, w którym mieszkańcy będą mogli w letnie dni schronić się przed słońcem.

W czyich rękach znalazł się projekt?

W realizacji projektu biorą udział przedstawiciele Urzędu Miejskiego we Wrocławiu, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. Oprócz specjalistów z dziedziny architektów krajobrazu, urbanistów i naukowców środowiska, w projekt zaangażowani będą sami mieszkańcy. Wspólnymi siłami mają zostać stworzone parki, które będą dostępne dla wszystkich.

Przyszłościowe rozwiązania

Parki kieszonkowe będą cieszyć oko mieszkańców Ołbina, dzielnicy, w której brakuje terenów zielonych. Konkretne miejsca były wybierane przez urzędników i mieszkańców. Budowa parków kieszonkowych i zielonej ulicy ma trwać do 2020 roku. W późniejszym czasie monitorowane będą efekty na środowisko, jakie przyniosą punkty zieleni. Na samą realizację projektu Wrocław otrzyma ok. 12 mln zł.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz