czwartek, 11 stycznia 2018

Dom ekologiczny - fundamentalne informacje

jak zbudować ekologiczny dom
W dzisiejszych czasach dom ekologiczny nie jest już modną nowinką. Taki budynek wynika po prostu ze zdrowego rozsądku! O czym należy pamiętać, gdy podjęliśmy decyzje o budowaniu w zgodzie z naturą!

Dom ekologiczny to przede wszystkim dom energooszczędny, ale nie jest to jego jedyna zaleta. Budynek zbudowany zgodnie z zasadami ekologii jest przyjazny zarówno środowisku, jak również mieszkańcom. Funkcjonalny, ergonomiczny i, last but not least, ekonomiczny, zielony dom to doskonała propozycja nie tylko dla tych, którzy chcą płacić jak najniższe rachunki. Zwłaszcza osoby, które dużą wagę przywiązują do harmonii panującej przy domowym ognisku powinny zwrócić uwagę na budynki wybudowane przy użyciu ekologicznego myślenia.


Jak powinien wyglądać ekologiczny dom?

Pierwsze, co rzuca się w oczy podczas przyglądania się zielonym domom, to swoisty minimalizm. Proste bryły, dwuspadowe dachy, jasne kolory, słowem – żadnych fanaberii. Nie świadczy to jednak o ubóstwie mieszkańców, a raczej o ich przezorności. W końcu podczas budowy ekodomu liczy się szacunek dla natury – dlaczego by zatem nie skorzystać z dobrodziejstw, jakie ona daje? Prosta bryła sprawia, że cały budynek nietrudno ogrzać, bowiem ciepło rozchodzi się po nim równomiernie. Podczas budowy takich domów w maksymalnym stopniu unika się odgradzania pomieszczeń. Zapobiega to utratom ciepła, które lubi uciekać właśnie przez ściany. Otwarta forma wewnątrz sprawia też, że cała rodzina spędza więcej czasu ze sobą! Do tego dochodzi dach, który w domach ekologicznych ma maksymalnie uproszczony kształt. Wskutek tego stosunek powierzchni dachu do kubatury całej bryły jest niższy. Dzięki temu dodatkowo zmniejsza się zapotrzebowanie na energię.

Technologia budowy – postaw na drewno!

Jeśli myślimy o budowie ekodomu, zacząć powinniśmy od doboru odpowiedniej technologii produkcji. Chociaż dostępne na rynku cegły ceramiczne są świetnym, zdrowym i ekologicznym materiałem, który ponadto nie kosztuje kroci, to chyba najlepszym rozwiązaniem do budowy domu będzie wykorzystanie konstrukcji z drewna. Polecane są zarówno domy oparte na drewnianym szkielecie (tzw. „kanadyjczyki”), jak również konstrukcje z bali. Te drugie potrafią być jednak sporo droższe. Drewno ma jednak to do siebie, że o wiele lepiej reguluje temperatury: budynek z tego materiału działa nieco jak termos, dzięki czemu można zaoszczędzić na kosztach ogrzewania.

Ekologicznie i ekonomicznie


Dodatkowo stawianie takiego domu trwa maksymalnie pół roku – tutaj również oszczędzamy, tym razem na spłacie kredytu. Jeśli zdecydujemy się na dom z drewna, najważniejszym punktem budowy będzie dobór odpowiedniej ekipy: powinni to być sprawdzeni fachowcy z wieloletnim doświadczeniem w wykorzystaniu tego typu technologii. Jakość wykonania w nieporównywalnie większym stopniu niż przy technologiach tradycyjnych wpływać będzie na parametry użytkowe drewnianego domu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz