środa, 10 maja 2017

Dlaczego warto oddać styropian do recyklingu?

Polistyren, z którego produkuje się styropian jest tworzywem sztucznym. Wytwarzany jest na bazie ropy naftowej, lecz nie stanowi dużego i bezpośredniego zagrożenia dla środowiska. Jednakże wzrost jego produkcji utwierdza ekologów w przekonaniu, że warto poddawać go procesowi recyklingowemu. 


Styropian ma szerokie zastosowanie w przemyśle, szczególnie w budownictwie w celu ocieplania budynków. Zastosowanie odnajduje także w chłodnictwie czy gastronomii ze względu na swoje właściwości termoizolacyjne. Styropian wykorzystywany jest również do pakowania i zabezpieczania urządzeń RTV i AGD oraz do wykończenia w pomieszczeniach akustycznych.

Dlaczego recykling jest tak ważny?

Styropian powstaje dzięki prostej metodzie ogrzewania parą wodną polistyrenu wraz z niewielkim dodatkiem substancji spieniającej w środku granulek, które pod wpływem ciepła rozszerzają się i zyskują miękką konsystencje. Produkcja styropianu jest więc szybka i tania w wykonaniu, przez co wytwarzany jest w coraz większych ilościach.

Drugim problemem w recyklingu styropianu są oczywiście koszty, ponieważ przetworzenie go na inny użyteczny materiał jest nieopłacalne. Koszt jego produkcji jest bowiem niższy niż jego proces odzysku  na szeroką skalę. Oznacza to konflikt na tle ekonomicznym, któremu ciężko zaradzić ze względu na popularność tego materiału.

Wykorzystanie styropianu po recyklingu

Aby uzyskać gotowy materiał i nadać styropianowi nowe życie należy najpierw go rozdrobnić, na przykład za pomocą specjalnych maszyn rolniczych albo roztopić w rozpuszczalniku. Mimo, że druga opcja jest procesem prostym w wykonaniu, to rozpuszczenie w wysokiej temperaturze uwolni zawartą w styropianie ropę naftową, która jest szkodliwa dla środowiska. Natomiast, w wyniku rozdrobnienia metodą naturalnego recyklingu można jednak uzyskać wiele użytecznych zastosowań:
  • Sypki styropian może zostać ponownie użyty do zabezpieczenia izolacji cieplnych, do wypełnienia wszystkich pustych przegród w konstrukcji budynku, na przykład między belkami stropowymi.
  • Przetworzony materiał ze styropianu świetnie sprawdzi się ponownie w zabezpieczaniu przesyłek w transporcie.
  • Kolejnym pomysłem na przetworzony styropian to stosowanie go jako zamiennik kruszyw budowlanych. Szczególnie dobrze sprawdza się jako składnik betonów i tynków.
Jeśli potrzebujesz kruszyw budowlanych sprawdź naszą ofertę: http://eko-logis.com.pl/sprzedaz-kruszyw-i-piachu/.


Inne materiały budowlane także można połączyć z rozsypką styropianową, ponieważ jest on lekki oraz dobrze chłonie ciepło i dźwięki. Podczas budowy mieszkań wypełnia się nim podstawową warstwę podłogi, dachu, a także pełni rolę wyrównującej warstwy na płaskich powierzchniach.

Gleba po zakończeniu prac budowlanych jest przeważnie zbita i pozbawiona tlenu, ponieważ ciężkie maszyny często całkowicie dewastują zielone miejsce wokół domu. Ciekawym rozwiązaniem tego problemu jest dodanie do niej sypkiego odpadu styropianowego, który napowietrzy glebę i sprawi, że stanie się pulchniejsza. Ponadto, wchłania on nadmiar wody w ziemi wraz z ze szkodliwymi solami mineralnymi. Styropian zawdzięcza te właściwości swojej budowie, ponieważ w 98% składa się z powietrza.

Rozpuszczenie styropianu

Druga metoda recyklingu polistyrenu spienionego następuje, gdy odpady styropianowe zostaną rozpuszczone z pomocą benzenu, octanu etylu, ksylenu lub innych substancji o podobnym działaniu. Taki roztwór jest doskonałą izolacją wodochronną fundamentów. Izolacja ta jest bardzo istotna i wpływa na konstrukcje budowli i jej wytrzymałość.

Masa powłokowo – klejąca chroni powierzchnię przed wilgocią, a także wodą pod ciśnieniem hydrostatycznym i skraplającej się pary wodnej. Ponadto, hydroizolacja z wykorzystaniem rozpuszczonego styropianu obejmuje zabezpieczenie przed zanieczyszczonym powietrzem, gazami kwaśnymi i ogólnymi czynnikami pogodowymi. Innym sposobem wykorzystania przetworzonego styropianu jest wyłożenie masą klejącą ściany basenów kąpielowych oraz zbiorników ściekowych.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz