piątek, 20 stycznia 2017

Smog – dlaczego jest groźny dla Twojego zdrowia?

Ostatnio coraz częściej mówi się o smogu i zanieczyszczeniach powietrza. Zjawisko to istnieje jednak od wielu lat. Obserwując stan zanieczyszczenia atmosfery łatwo zauważyć, że smog jest wrogiem trudnym do pokonania i wyjątkowo niebezpiecznym. Ma wpływ na nasze zdrowie w większym stopniu, niż jesteśmy w stanie sobie to wyobrazić. 

Czym jest smog?

Określenie „smog” opisuje mieszankę emisji gazów w szczególnych warunkach klimatycznych. Zanieczyszczenia atmosferyczne lub gazy, które tworzą smog, są uwalniane w momencie wytwarzania energii, w tym ciepła. W konsekwencji możemy zaobserwować powstawanie ozonu zbyt blisko gruntu oraz uwalnianie drobnych cząsteczek na skutek skomplikowanych reakcji fotochemicznych między lotnymi związkami organicznymi (VOC), dwutlenkiem siarki (SO2) i tlenkami azotu (NOx). Smog najczęściej zauważalny jest w dużych miastach w okresie zimowym (Europa) lub letnim (Ameryka Płn., Azja). 

Za powstawanie smogu odpowiadają:
 • zanieczyszczenia przemysłowe,
 •  coraz większa liczba samochodów na drogach,
 •  przestarzałe systemy ogrzewane,
 • otwarte komory spalania,
 • wykorzystywanie węgla i materiałów grzewczych o niskiej jakości.

Jak smog wpływa na nasze zdrowie?

Narażenie się na przebywanie w środowisku, w którym występuje smog może prowadzić do wielu różnych typów krótkoterminowych problemów zdrowotnych. Obejmują one:
 1. Kaszel i podrażnienie w klatce piersiowej lub gardle. Wysokie stężenie ozonu może podrażnić układ oddechowy. Taki stan trwa zwykle kilka godzin po tym, jak zostaliśmy wystawieni na działanie smogu.
 2. Nasilenie objawów astmy. Jeśli cierpimy na astmę, to narażenie na wysokie stężenie smogu może wywoływać silne ataki tej choroby.
 3. Trudności w oddychaniu. Smog może sprawić, że będziemy czuli dyskomfort i ból w trakcie oddychania, zwłaszcza podczas wysiłku fizycznego.

Dużo bardziej poważne skutki zdrowotne odczują osoby, które długotrwale przebywają w miejscu, gdzie notorycznie występuje smog. Możemy wtedy być narażeni na:
 • Schorzenia oskrzeli.
 • Trwałe uszkodzenia płuc.
 •  Zapalenie płuc.
 • Niedobór witaminy D – pojawienie się krzywicy.
 • Silne zatrucie zanieczyszczeniami atmosferycznymi – zaburzenia pracy serca, układu oddechowego, które w krytycznych przypadkach kończą się zgonem poszkodowanego.

Jak się ochronić przed działaniem smogu?

Pamiętajmy o tym, że każdy organizm inaczej reaguje na działanie smogu, dlatego szczególnie powinny unikać go dzieci, osoby starsze oraz kobiety w ciąży.

Kiedy nad miastem unoszą się zanieczyszczenia nie wychodźmy bez potrzeby z domu. Warto skorzystać z pomocy bezpłatnych aplikacji lub kontrolować stan smogu na stronach poświęconych środowisku naturalnemu.

Jeśli normy zostaną drastycznie przekroczone za wszelką cenę unikajmy przebywania na zewnątrz, a szczególnie nie wykonujmy żadnych aktywności fizycznych. W ciągu dnia nie otwierajmy okien, a wychodząc z domu zakładajmy maseczkę przeciwpyłową lub antysmogową.

Przypominamy również, że palenie śmieci jest zabronione - chcesz pozbyć się odpadów? Skontaktuj się z nami oferujemy wynajem kontenerów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz