poniedziałek, 19 września 2016

Jak wykorzystać gruz w ogrodzie?

Po skończonej budowie domu lub remoncie nasz ogród przeważnie wygląda jak pobojowisko. Jeśli w trakcie prac starannie segregowaliśmy odpady, to będziemy bez problemu w stanie odzyskać niektóre elementy i wykorzystać je ponownie. Szczególnie powinniśmy zainteresować się gruzem, kamieniami, resztkami żwiru oraz częściami cegieł czy dachówek. Przy ich pomocy można zaaranżować wygląd w naszym ogrodzie.


Najważniejszy jest plan

Przed rozpoczęciem prac w ogrodzie warto jest się zastanowić, co tak właściwie chcemy osiągnąć. Nie zabierajmy się za przekopywanie, przenoszenie i rozwożenie gruzu bez konkretnego planu. Jeśli posiadamy już zadbany ogródek, to problem jest mniejszy – po prostu dokańczamy wcześniejszą wizję lub uzupełniamy ją o dodatkowy element np. skarpę. 

Gorzej natomiast, jeśli nie mamy żadnego planu na zagospodarowanie przestrzeni. Takie chaotyczne uatrakcyjnianie może w przyszłości narobić nam jeszcze więcej pracy. Warto więc poświęcić kilka dni na opracowanie dokładnego planu działania lub nawet skorzystać w tym zakresie z pomocy fachowców.

Gruz gruzowi nierówny

Przyjrzyjmy się dokładnie odpadom i miejmy pewność, że nie zawierają żadnych niebezpiecznych składników i elementów wykorzystywanych w czasie budowy. Szczególnie wystrzegajmy się części puszek czy innych pojemników.

Gruz składający się z cementu, betonu i zaprawy jest silnie zasadowy i mało co chce potem na nim rosnąć - trzeba dobierać odpowiednie gatunki, które w naturze rosną na zasadowych, wapiennych skałach. Dlatego też mając do dyspozycji tylko taki rodzaj gruzu zastanówmy się nad tym, czy aby na pewno chcemy wykorzystywać go w ogrodzie. Kruszony beton można natomiast z powodzeniem użyć jako utwardzenie podłoża pod podjazd.

Kawałki cegieł i dachówki sprawdzą się natomiast przy sadzeniu drzew. Dzięki takiej warstwie korzenie nie będą rosnąć zbyt głęboko – ma to duże znaczenie przy np. orzechach, i dzięki temu łatwiej będzie nam je w przyszłości przesadzić i dbać o ich wygląd.

Pamiętajmy też o tym, że pustaki i ceramika nie nadają się do utwardzania podłoża. Jest to dość logiczne, ponieważ części te są zbyt kruche i niestabilne. Warto mieć to na względzie, ponieważ oszczędzimy sobie dodatkowej pracy z wywożeniem takich odpadów za kilka lat, kiedy kostka brukowa lub inne płyty zaczną opadać.

Co można zrobić z gruzem w ogrodzie?

Najpopularniejszym, najefektywniejszym i też najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest usypanie skarpy. Dzięki niej zaburza się płaską powierzchnię działki i całość otrzymuje więcej głębi. Kolejnym atutem jest to, że nawet młode rośliny wyglądają na niej na bardziej dojrzałe, ponieważ są właściwie wyeksponowane. 

Gruz stanowi tutaj pierwszą warstwę potrzebą do uformowania wzniesienia. Następie wysypujemy na niego odpowiednią ilość gleby i już możemy zająć się sadzeniem roślin. Warto pamiętać o tym, by pagórki zabezpieczyć np. drewnianymi palami i aby nie były zbyt strome. Innym wyjściem jest wykorzystanie gruzu jako utwardzenie podłoża np. pod taras czy nawet palenisko.

Jeśli jednak koniecznie chcesz pozbyć się gruzu skorzystaj z naszych usług - wywóz gruzu Wrocław i okolice!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz