czwartek, 11 lutego 2016

Najbardziej zanieczyszczonymi miastami są te, które rozwijają się najszybciej, ale bazują głównie na kopalnianych paliwach. Według raportu przygotowanego przez Światową Organizację Zdrowia w niechlubnej czołówce znalazły się Indie, Iran, Chiny oraz Pakistan.


Zanieczyszczenie dotyka także bardzo zurbanizowane i dynamicznie rozwijające się miasta. Głównym kryterium do oceny poziomu zanieczyszczenia jest wskaźnik PM10 oraz PM2,5. PM10 określa ilość szkodliwych cząsteczek zawieszonych w powietrzu, a PM2,5 określa ilość cząsteczek w powietrzu, które mogą przechodzić z płuc do krwi.

Dopuszczalny poziom PM10 w skali roku wynosi 20 µg, a obecnie średnia dla większości państw przekracza 70 µg. Niestety w Polsce spośród 65 wybranych miast, tylko 6 mieściło się w normach – Gdańsk, Elbląg, Koszalin, Zielona Góra, Olsztyn i Wałbrzych.

A jakie są najbardziej zanieczyszczone miasta na świecie?

10. Indie, Lucknow


Miasto znajdujące się w północnych Indiach, gdzie mieszka ponad 5 milionów osób. Miasto znalazło się w rankingu zorganizowanym przez Bank Światowy już w 2004 r. W 2015 roku rząd indyjski stworzył specjalny wskaźnik monitorujący poziom zanieczyszczenia, który udostępniany jest na tablicach i w internecie.
W Indiach w zeszłym roku z powodu zanieczyszczenia zmarło ponad 620 000 osób.

9. Indie, Ahmedabad


Miasto, którego populacja wynosi prawie 7 milionów; w 2010 roku zdobyło nagrodę Forbsa dla najszybciej rozwijającego się miasta. The Times of India w 2012 roku wybrał Ahmedabad najlepszym miastem do zamieszkania w kraju.
Niestety ze względu na gwałtowny rozwój, zwiększającą się liczbę aut oraz kosztowną komunikację miejską normy zanieczyszczenia powietrza zostały wielokrotnie przekroczone.

8. Iran, Khorramabad


Co ciekawe oprócz zanieczyszczenia powietrza dużym problemem w mieście jest również hałas. PM10 dla tego miasta wynosiło 168 µg. Taki poziom zanieczyszczenia przyczynia się w znaczący sposób do wzrostu chorób nowotworowych.

7. Pakistan,  Rawalpindi


Miasto znajdujące się w północnym Pakistanie, które liczy około 2 milionów mieszkańców. Norma PM10 zostaje tu przekroczona prawie 20-krotnie. Kolejny wskaźnik PM2,5 informujący o ilości cząsteczek przedostających się z płuc do krwi został przekroczony 10-krotnie.

6. Pakistan, Peszwar


Kolejne miasto znajdujące się w północnym Pakistanie, którego główną gałęzią przemysłu jest wydobywanie i przetwarzanie ropy naftowej. PM10 w tym mieście wynosi aż 540 µg/m3!

5. Pakistan, Karachi


Tym razem miasto w południowej części Pakistanu z liczbą mieszkańców sięgającą prawie 10 milionów. Stare samochody, duży udział w gospodarce przemysłu ciężkiego i brak konkretnych działań powodują, ze Karachi jest 5 najbardziej zanieczyszczonym miastem na świecie.

4. Indie, Raipur


Największy udział w pogarszaniu jakości powietrza w mieście ma przemysł, następnie transport, uwarunkowania geograficzne oraz udział mieszkańców. Z pewnością kojarzysz indyjskie miasta, gdzie poruszające się po ulicach samochody lata świetności mają dawno za sobą.

3. Indie, Gwalior


Prawie 2 miliony mieszkańców, co oznacza zagęszczenie na poziomie 2409 os/km2. Niestety, jak w przypadku poprzedniej pozycji elektrociepłownie wykorzystujące węgiel, stare auta oraz nieefektywne zarządzanie energią powoduje, że Gwalior zajmuje trzecie miejsce w rankingu.

2. Indie, Patna


Patna ma problem nie tylko z zanieczyszczonym powietrzem. Ranking prowadzony przez numbeo.com mówi o zanieczyszczeniu wody, śmieciach, brudzie oraz dużym hałasie. Na pewno nie jest to dobry wybór, jeśli chodzi wycieczkę turystyczną.

1. Indie, Delhi


25 milionów osób, niekorzystne uwarunkowania geograficzne, kominy przemysłowe i spaliny samochodowe sprawiają, że powietrze w Delhi jest silnie zanieczyszczone, a w niektórych dzielnicach normy są stale przekroczone. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz