środa, 30 grudnia 2015

Kosze na śmieci – jak zorganizować segregowanie śmieci w domu?Wiele razy pisaliśmy o segregowaniu śmieci – jest to ważna czynność domowa. Jeśli chcemy coś zmienić w naszym otoczeniu powinniśmy zacząć od uporządkowania sprawy z wyrzucaniem śmieci we własnym domu. Czy zastanawiasz się, co i gdzie wyrzucasz? Jeśli nie, czas to zmienić!

Segregacja śmieci w domu

W każdym śmietniku znajdującym się pod blokiem lub mieszkaniem powinno znajdować się kilka rodzajów koszów. Mają one charakterystyczny kolor oraz dodatkowy opis, aby ułatwić segregację domowych odpadów.

Według ustawy z dnia 25 października 2005 r. w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami opakowaniowymi pojemniki powinny być specjalnie oznaczone, a kolor ma ułatwić segregowanie śmieci. I tak:

  • Kolor niebieski jest zarezerwowany dla pojemników do zbierania papieru, tektury i kartonów.
  • Kolor biały przeznaczony jest dla pojemników, gdzie wyrzucamy szkło bezbarwne, a kolor zielony na szkło kolorowe.
  • Do żółtych pojemników wyrzuca się metale, tworzywa sztuczne oraz opakowania wielomateriałowe.
  • Brązowe torby i pojemniki służą do zbierania odpadów zielonych z ogrodu lub działki.

Jak ułatwić segregację odpadów w domu?

Przede wszystkim warto wyposażyć się w specjalny, trójkomorowy kosz, ponieważ ułatwi on organizację i zaoszczędzi dużo miejsca.

Jedną komorę przeznacz na plastikowe torebki, opakowania oraz materiały wykonane z metalu. Po napełnieniu się kosza wyrzucić cały worek do żółtego pojemnika. W drugiej komorze zbieraj papier i tekturę, a ostatnią zostaw na odpadki kuchenne i spożywcze.Tych śmieci nigdy nie wyrzucaj!

- baterie oraz akumulatory,- zepsuty lub stary sprzęt elektroniczny- gruz i odpady budowlane,- świetlówki lub innego rodzaju oświetlenie,- opakowania po lekarstwach i same lekarstwa.

Na baterie możesz przygotować specjalne opakowanie i raz na kilka miesięcy odnosić je do wyznaczonego w Twoim mieście punktu. Pamiętaj, że segregacja śmieci w domu nie jest skomplikowana tylko wystarczy wyposażyć się w odpowiedni pojemnik na śmieci, który to ułatwi.Dbając o czystość wokół siebie, dbasz o całe środowisko!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz