czwartek, 26 listopada 2015

Co to jest ekologia i dlaczego jest tak ważna?


Ekologia to nic innego, jak nauka o otaczającej nas przyrodzie i obserwacja zależności pomiędzy organizmami i ich wpływie na siebie. Ekologia pozwala nam zrozumieć, jak wpływamy na środowisko i jakie zmiany w nim zachodzą.

Wskazówki i drogowskazy

Okazuje się, że ekologia to ogromna gałąź nauki, w skład której wchodzi kilka wyodrębnionych działów, m.in.: ekologia populacyjna związana z przemieszczaniem się i wielkością danego gatunku czy ekologia ewolucyjna śledząca historię rozwoju danej grupy.
Obecnie ekologia coraz częściej zaczyna się odnosić do naszego codziennego życia. Ekologiczne produkty, kosmetyki czy styl życia. W marketach pojawiają się nawet całe działy z produktami oznaczonymi tym hasłem. Co to właściwie oznacza i dlaczego jest tak ważne?
O ekologii najczęściej słyszy się w kontekście pojawiających się strajków ekologów lub katastrofy ekologicznej. Katastrofą określa się zjawisko, które powoduje nagłe zmiany w środowisku doprowadzające do śmierci żyjących na tym obszarze gatunków roślin i zwierząt.


Ostatnim przykładem takiej katastrofy jest zatrucie Warty w okolicach Poznania, w której zginęło kilka tysięcy ryb. W sprawie trwa śledztwo, a na dzień dzisiejszy do utylizacji oddano już ponad 3 tony ryb. Zagrożone są także gatunki zwierząt żerujące przy brzegu Warty. Przywrócenie stanu rzeki z przed katastrofy może zająć nawet kilkanaście lat.

Co się dzieje, gdy nie dbamy o środowisko?

Trzeba pamiętać, że nie tylko duże przedsiębiorstwa i firmy przyczyniają się do powstawania niekorzystnych zmian klimatycznych. My, jak konsumenci także wpływamy na produkcję i oferowane usługi.
Oczywiście nikt nie zmusza nikogo do przywiązywania się do drzew lub strajków głodowych w obronie zagrożonego gatunku. Możemy zacząć od prostszych rozwiań, które są w zasięgu naszych możliwości. Ekologiczny tryb życia to przede wszystkim umiejętne gospodarowanie naszymi zasobami – odzieżą, jedzeniem, sposobem poruszania się czy dokonywanymi zakupami.
Człowiek zawsze będzie oddziaływał na środowisko, ale warto zastanowić się nad konsekwencjami poszczególnych działań. Według raportów wciąż mamy duży problem z podstawowymi działaniami związanymi z dbaniem o środowisko, czyli recyklingiem. Aż 73% wytwarzanych przez nas odpadów zamiast podane recyklingowi lądują na wysypiskach śmieci. Tylko 8% wykorzystywane są w celu produkcji materiałów wtórnych. Nie jest to zbyt dobry wynik, biorąc pod uwagę, że Niemcy i Belgowie przetwarzają ponad 40% swoich śmieci.
Dlatego warto popracować nad segregacją śmieci we własnym otoczeniu.

Technologia musi rozwijać się szybko

Jako ludzie wykorzystujemy wszelkie zasoby i wytwarzamy z tego produkt lub usługę, która ma nam ułatwić życie. Zawsze będzie wiązać się to z większym lub mniejszym niszczeniem środowiska.

Warto jednak stać się świadomym konsumentem i obywatelem, aby nie dokładać cegiełki do tego procesu. 

2 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Niestety, ale ekologia często jest mylona z pojęciem ochrony środowiska. Chociaż te dwa terminy są bardzo podobne do siebie to mimo wszystko mają pewne różnice. O takich niuansach dowiedziałam się ze szkolenia https://www.seka.pl/uslugi/ochrona-srodowiska które bardzo sobie chwalę. Jak dla mnie kurs taki powinna odbyć każda osoba pracująca w wielkich firmach przemysłowych.

    OdpowiedzUsuń